ثبت نام کنکور 1400 از فردا آغاز می شود

https://cdn1.newscade.ir/1-8-2022/dcc8e1cd-574a_191.jpg

مهر: کنکور سراسری هر ساله به منظور پذیرش دانشجو از طریق آزمون در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه )، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

ثبت نام کنکور سراسری به عنوان مهمترین آزمون کشوری در روزهای 12 تا 18 بهمن ماه 1399 صورت می گیرد و آزمون در روزهای 10 و 11 تیرماه 1400 برگزار خواهد شد.

مبنا قرار گرفتن نظام جدید متوسطه برای طراحی سوالات کنکور 1400

مهمترین تغییر در نظام آزمون سراسری سال 1400 تغییر شیوه آزمون سراسری از طراحی دو نوع سوال به یک نوع سوال و مبنا قرار گرفتن نظام جدید متوسطه برای طراحی سوالات کنکور است. موضوعی که هنوز بر سر آن مناقشه است و برخی داوطلبان کنکور را معترض کرده است.

به تازگی منصور غلامی وزیر علوم، درباره برگزار نشدن کنکور 1400 برای داوطلبان نظام قدیم گفت:کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی موضوع کنکور برای داوطلبان نظام قدیم را مورد بررسی قرار دارد و در آن جلسه اعلام شد که شورای سنجش و پذیرش دانشجو پیش از این سه بار موضوع را بررسی کرده است.

وی تاکید کرد:در کمیسیون از وزارت علوم تقاضا شد که موضوع کنکور برای داوطلبان نظام قدیم بررسی مجدد شود اما هیچ قولی برای برگزاری دوباره کنکور نظام قدیم داده نشده است و آزمون 1400 برای نظام قدیم ها برگزار نمی شود.

سرمنشاء این موضوع اما پس از برگزاری کنکور سال 1399 رخ داد. در حالی که طبق قانون گفته شده بود کنکور سال 1399 آخرین سال برای برگزاری کنکور با دو نوع سوال برای دو نظام آموزشی است اما با این حال پس از برگزاری کنکور سال 1399، زمزمه هایی میان داوطلبان شکل گرفت که با توجه به وجود داوطلبان نظام قدیم متوسطه، آزمون سال 1400 هم همانند سه سال گذشته با دو نوع سوال برگزار می شود.

دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر این شایعه را رد و تاکید کرد:با توجه به میزان شرکت کنندگان در کنکور و پوشش محتوای دروس نظام جدید متوسطه، کنکور 1400 بر اساس نظام جدید متوسطه برگزار شده و سوالی از نظام قدیم طرح نمی شود.

وی درباره تقاضای تمدید نظام قدیم آموزش متوسطه در طرح سوالات کنکور سراسری سال 1400 گفت:بررسی ما نشان می دهد که افرادی متقاضی تمدید نظام قدیم در کنکور هستند که تاکنون حداقل سه بار در کنکور با سوالات نظام قدیم امتحان داده اند. برخی از این افراد بیش از 4 یا 5 بار بیشتر در کنکور شرکت کرده اند.

بر اساس بررسی های سازمان سنجش آموزش کشور در کنکور سال 1399 از حدود یک میلیون و 166 هزار نفر داوطلب کنکور سراسری در مجموع گروه های آزمایشی 196 هزار نفر از نظام قدیم و 969 هزار نفر از نظام جدید در آزمون شرکت کردند. از تعداد 196 هزار نفر داوطلب نظام قدیم تعداد 53 هزار نفر فارغ التحصیلان کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. بیشترین داوطلب نظام قدیم آموزش متوسطه 117 هزار نفر در گروه تجربی بودند و سایر گروه های آزمایشی سهم اندکی دارند.

اما مشکلات طراحی دو نوع سوال برای کنکور سراسری چیست. به گفته دکتر خدایی زمانی که دو نوع سوال طراحی می شود برای اینکه سطح دشواری و سختی و هم ترازی هر دو نظام آموزشی رعایت شود بخش عمده ای از سوالات از مباحث مشترک دو نظام انجام می گیرد و با توجه به اینکه 6 سال از تغییر نظام آموزش متوسطه می گذرد طراحی بخشی از آن نمی تواند این نظام آموزشی را به صورت کامل پوشش دهد.

با این وجود اعتراضات دامنه دار داوطلبان نظام قدیم به فضای مجازی، مجلس، وزارت علوم و مراجع مختلف کشیده شد و در نهایت مقرر شد که شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم نهایی را در این زمینه اعلام کند.

شورای سنجش و پذیرش دانشجو در 22 مهرماه 99 جلسه ای را برگزار کرد و مقرر شد از آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، سنجش فقط با یک آزمون و بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 انجام می شود.

در این جلسه موضوع میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 نیز مطرح و تاکید شد میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 حداکثر 30 درصد با تأثیر مثبت است. مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس مؤثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1400 نیز همانند سال گذشته است.

حکم نهایی شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با آزمون سراسری سال 1400

با ادامه اعتراضات داوطلبان دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با آزمون سراسری سال 1400 در 20 آبان 99 نیز تشکیل جلسه داد و تاکید شد امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال بر اساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400 وجود ندارد و «آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفاً بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار شود.»

ضمن اینکه در 29 مهرماه 99 منابع آزمون سراسری سال 1400 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

انتهای پیام/م

عروس همه را غافلگیر کرد؛ بی ادبی جلوی چشم مهمانانفال روز شنبه 18 دی 1400 | فال امروز | فال روزانه
این مطلب مفید بود ؟10